Küf ve rutubet gibi sorunlarıyla en çok karşılaştığımız yerler ; bodrum daireler, kuzey cepheye bakan evlerdir. Evlerimizin içerisinde çamaşır kurutmak buhar oluşturup nemi arttırır. Bu olayda rutubete yol açar.

Rutubete hatta günlük evde yapılan aktivetelerde yol açar yemek yapmak,banyo sonrası oluşan buhar bunlarda nem sağlar. Evlerimizde olan ısı yalıtımı ve pencerelerimizde bulunan pvc kaplama olmasıda rutubet oluşmasına sebep oluşturur. Evimizdeki nem oranı %55 altında olmalıdır. Nem ve rutubet sağlığımızı da çok etkiler. Küf ve rutubet alerji gibi hastalıklar da ortaya çıkarır. Ayrıca rutubet kişilerde romatizma gibi hastalıklar da ortaya çıkmasını sebep olur. Ayrıca yüksek nem ve rutubet uyku sorunları yaşamamızada sebep olur. O yüzden nem ve rutubetli ortamlarda bulunmamalıyız. Evin içerisinde çamaşır kurutmamalıyız. Hatta Daily Mail’in haberine göre Kanadalı bir babanın oğlu sürekli hasta oluyormuş ve ailesi buna anlam veremeiyormuş. Bir gün oğlunun suluğunu açıp da içindeki küf tabakasını görünce sebebini anladı. Yani küf en ummadığımız yerlerde bile çıkabilir. O yüzden dezenfektan ve temizlik çok önemlidir. Rutubet giysi dolaplarımızda oluşan ve giysilerimize zarar veren kötü koku ve ıslaklık meydana getirir. Evimizde meydana gelen rutubet halı,mobilya,ahşap dolaplar ve elektronik eşyalarımızın yapısını bozarak bozulmasına sebep olur. Mutfakta oluşan rutubet yiyiceklerin bozulmasına ve küçük böceklerin çıkmasına sebep olur.

Küf ve rutubet kısacası bizi her alanda etkiler. Ondan dolayı bunlardan korunmalıyız. Küf ve rutubetin olduğu alanlarımızı olabildiğnce yok etmeliyiz.